Tryptyki - obrazy trzyczęściowe

Obraz jest wytworem sztuki, który od setek lat stanowi zarówno sposób wyrażania własnych wyobrażeń czy obserwacji przez artystę malarza, jak i element dekoracyjny.

obraz do sypialni

Trudno powiedzieć, w którym momencie dzieło mistrza staje się detalem ozdobnym, a przestaje być arcydziełem. Trudno też określić, po co malarz tworzy dzieło – z potrzeby własnego serca i umysłu czy dla innych, aby cieszyli się jego pięknem. Faktem jest, że obrazy pełnią dwie ważne funkcje. Z jednej strony są wyrażeniem piękna, źródłem pozytywnych emocji w bardzo subiektywnym rozumieniu, z drugiej mogą być kompozycyjnym dodatkiem do aranżacji wnętrza. W tym kontekście nie analizuje się ich w odniesieniu do piękna, ale do układu, kolorystyki, wielkości czy tematyki dzieła.

 

Obrazy trzyczęściowe

Jedną z form współczesnych obrazów stanowią kompozycje dzielone. Te pojawiające się w podziale na trzy części określane są, jako tryptyki. W ujęciu kompozycyjnym należą one do form stwarzających najwięcej możliwości aranżacji. W przeciwieństwie do jednoelementowego dzieła mogą prezentować jeden temat lub kilka powiązanych ze sobą w jakikolwiek sposób – tematem, kolorystyką, układem linii.

Tryptyki mają też zdolność dopasowywania się do wolnej przestrzeni ścian, wieszane w układzie poziomym lub pionowym. Dzięki temu są doskonałym pomysłem do każdej aranżacji wnętrza, zarówno niewielkiego, jak i przestronnego, o wielu pustych powierzchniach.


obrazy okna

tryptyk jak okno

Przepiękny obraz z krajobrazem jesiennym w okiennej oprawie. Tryptyk polecamy powiesić we wnętrzu bez lub z małym oknem.

obrazy komiks

tryptyk panorama miasta

Czarujący tryptyk z panoramą Nowego Jorku. Obraz z charakterystyczną żółtą taksówką polecamy do upiększenia nowoczesnego salonu.

Obrazy trzyczęściowe, które zaprezentowano na stronie http://art-newmedia.com/obrazy_cyfrowe/obrazy_tryptyki.html to przykład takich zróżnicowanych kompozycji. Przewagę stanowią te tradycyjne, w układzie poziomym symetrycznym, co oznacza, że wszystkie trzy moduły mają tę samą wielkość. Można tu znaleźć zarówno klasyczne panoramy czy motywy roślinne, jak tryptyk z panoramą Nowego Jorku czy kolumnowym korytarzem. Podobne, lecz różniące się wielością modułów są kolorowe pola tulipanów albo tryptyk przedstawiający szosę. Ten ostatni wskazuje zasadność podziału wzoru, w którym centralna część z drogą jest szersza, a wąskie panele boczne to dopełnienie w postaci drzew. Pomimo podobnego odbioru wizualnego różne wymiary paneli wskazują na to, w jaki sposób dzieli się pojedynczą kompozycję.

Całkowicie odmiennymi tryptykami są te złożone z trzech odmiennych obrazków. Mogą one powstawać w wyniku dopasowania kolorystycznego, jak przykładowy tryptyk z greckimi pejzażami, w całości skomponowany w tonacji biało-błękitnej. Inne podejście do zestawiania odmiennych wzorów to połączenie trzech takich samych obrazków w odmiennych kolorach. Reprezentantem takiej kompozycji jest obraz z trzema drzewami, kobietami lub sercami. Pewną odmianą takiego układu są trzy całkowicie identyczne obrazki. W obrazach trzyczęściowych ważny jest też sam kształt poszczególnych modułów, które złożone w całość mogą tworzyć prostokąt o bardzo zróżnicowanym formacie. Dzięki temu idealnie dopasowuje się go do miejsca na ścianie.

Szukasz dekoracji w tym stylu? Napisz do nas

9 + 10 =

tryptyk do biura

obraz z dymną różą

Prześliczny tryptyk z abstrakcyjnym motywem dymnej róży. Dekorację w odcieniach brązów polecamy do ozdoby poczekalni i biura.

brzozy jak z ikea

tryptyk białe brzozy

Fantastyczny obraz z brzozami jak z reklamy IKEA. Tryptyk z zimowym krajobrazem polecamy do dekoracji minimalistycznej jadalni.

obrazy w formie tryptyku

zobacz w sklepie