Fototapety 3D - efekty optycznych iluzji i trójwymiarowości na ścianach.

Małe pomieszczenia nie należą do bardzo komfortowych a jeśli przebywa się w nich przez wiele godzin dziennie, można popaść w nastrój klaustrofobiczny i odczuwać silne zmęczenie, a nawet dolegliwości bólowe. Powiększyć pomieszczenia się raczej nie da, ale można pobudzić wyobraźnię i przekonać własną podświadomość, że pokój jest o wiele większy.

fototapeta arkady we Florencji

Taki efekt pozwalają uzyskać fototapety 3D, czyli takie dekoracje ścienne, które posiadają optyczną głębię.

Wśród *fototapet trójwymiarowych* można wyróżnić kilka kategorii, które cechują się odrębnym charakterem, kolorystyką, sposobem wykonania grafiki, a jedyną cechą wspólną jest właśnie wizualne tworzenie przestrzeni z płaskich obrazów. Do tych najpopularniejszych zaliczają się obrazy w stylu op-art, czyli kompozycje graficzne w rzeczywistości nie przedstawiające niczego konkretnego, a jedynie uporządkowany zbiór linii, punktów, kropek czy innych tego typu figur w rzeczywistości tworzących wrażenie ruchu. W rzeczywistości jest to sprytne wykorzystanie właściwości ludzkiego oka, którego mechanizm rejestrowania obrazów przyczynia się do takiego odbioru.


fototapeta z uliczką

Tradycyjna kamienna uliczka to też efekt 3d – powiększający i nadający trójwymiarowości wnętrzu.

foto-tapeta korytarz

Trójwymiarowy korytarz prowadzący w nieskończoność to kwintesencja stylu 3D

 

Konsekwentnie operując zbiorem geometrycznych elementów, albo różnymi odcieniami barwnymi można sprawić, że pozornie płaska powierzchnia na oczach obserwatora zapada się i tworzy głęboki tunel. Umieszczenie takiej fototapety na ścianie pokoju lub korytarza sprawi, że pomieszczenie o ten tunel się powiększy. Inną, podobnie oddziałującą na odbiór wnętrza kategorią fototapet 3D są zdjęcia korytarzy, tuneli, wąskich ulic, biegnących w dal torów itp. Każde z nich na podobieństwo tunelu tworzonego cyfrowo tworzy w wyobraźni wrażenie przestrzeni.

Poza głębią fototapety 3D mogę też być wypukłe. Te nie powiększają pomieszczeń, ale dodają im pierwiastka energetycznego. Dzięki kolorom i kształtom, albo wyjątkowemu nagromadzeniu elementów widz dostrzega na obrazie fakturę, wypukłości, kanty, ostre krawędzie, który wydają się być żywe. W zakładce http://art-newmedia.com/fototapety_scienne_3d.html można zapoznać się z przykładami takich dynamicznych fototapet oraz kompozycji tworzących wnętrza, sprawdzających się w dekoracji małych pomieszczeń. Dodatkowym urozmaiceniem jest zróżnicowana kolorystyka.

Szukasz dekoracji w tym stylu? Napisz do nas

12 + 12 =

fototapety do loftu

tapeta świetlisty tunel

Kulkowy, fioletowy tunel to przykład op-artu – czyli optycznych deformacji przestrzeni.

naklejka banksy

Tapeta biały tunel

Klasyczny przykład trójwymiarowości na białej fototapecie z tunelem.

fototapety z efektem 3D - powiększające i deformujące

zobacz w sklepie