Dekoracje do loftów - nowoczesna stylistyka dla wnętrza

Lofty w polskich realiach nie są popularne, ale od kilkunastu lat stare budynki fabryczne, których w Polsce nie brakuje stają się przedmiotem zainteresowania architektów, adaptujących je na potrzeby galerii handlowych, centrów rozrywki, a także dostosowujących do funkcji mieszkalnych.

Specyfika loftów, czyli mieszkań w starych magazynach i opuszczonych halach produkcyjnych dawnych fabryk sprowadza się do podkreślania surowości wnętrz. Łukowe okna, widoczne fragmenty murów ceglanych czy instalacji to nie wady, ale atuty tych specyficznych lokali, za które wiele osób jest skłonnych zapłacić majątek.

Lofty to przede wszystkim powiew historii, nie tej odległej, sprzed wieków, ale robotniczej z przełomu wieków XIX i XX. Jako obiekty zabytkowe posiadają wielką wartość historyczną, ale również są cenione z powodu przestrzeni. Lofty to również specyficzny styl kojarzący się ze swobodą, brakiem ograniczeń konwenansami, nawiązaniem do świata ludzi wolnych zawodów, artystów, fotografików czy projektantów. Wszystkie te cechy wymagają odpowiedniego doboru elementów dekoracyjnych, które nie zniszczą klimatu, a jedynie wydobędą ukryte walory.


fototapeta z błękitnymi deskami

Fototapeta imitująca stare deski z zimnym błękitnym akcentem będzie dobre ozdabiać wnętrze w loftowym klimacie

foto-tapeta napisy miasta

Typograficzna fototapeta z napisami może być dobrym uzupełnieniem korytarzy

 Najlepiej komponującym się zestawem dekoracji do loftów są te w stylu industrialnym. Styl  cechuje się odniesieniem do wielkomiejskiej architektury, ceglanego budownictwa pozbawionego dekoracji, ograniczonej kolorystyki oraz wszechobecnej grafiki reklamowej. Świetnym dodatkiem do salonu będzie plakat z kategorii Keep Calm lub motywacyjnych w prostej ramie, albo obrazy jednoelementowe i wieloczęściowe wykorzystujące stonowane kolorystycznie zdjęcia miejskie lub grafiki.

Osoby lubiące otaczać się roślinami nie muszą z nich rezygnować, jednak wybierane fototapety czy okleiny meblowe powinny zawierać proste motywy, nawet schematyczne, nawiązujące zaledwie symboliką do roślin. W loftach nie sprawdzą się wielobarwne zdjęcia, zwłaszcza te bardzo subtelne i kobiece. Dekoracje mają podkreślać surowość i prosty charakter pomieszczeń, a jako harmonijne zestawienia ideałem mogą się okazać wszelkie fotografie kamiennych murów, ceglanych ścian, stalowych konstrukcji mostów czy ulicznego ruchu – czarno-białe lub z pojedynczym akcentem barwnym.

Szukasz dekoracji w tym stylu? Napisz do nas

13 + 5 =

fototapety do loftu

fototapeta z bluszczem

Zielony wijący się bluszcz na starym murze uzupełni sypialnie w stylu loft

naklejka banksy

naklejka scienna ze sprzątaczka Banksy

Grafitti inspirowane Banksym będzie dobrą dekoracją do przedpokoju

fototapety, obrazy, dekoracje do loftów

zobacz w sklepie